Producenci

Kurtka motocyklowa, to zaraz po kasku i rękawicach jeden z najczęściej kupowanych elementów garderoby motocyklowej. Poza dbałością o nasze bezpieczeństwo kurtka znacząco wpływa też na nasz komfort jazdy motocyklem. Dobry model sprawdzonego producenta zapewni nam ciepło podczas jesiennych chłodów, czy nocnych powrotów z dalekich eskapad. Po zdemontowaniu podpinki i membrany będzie jednak wiernym towarzyszem letnich wypadów w temperaturach które my motocykliści lubimy najbardziej. Jaki model kurtki motocyklowej wybrać? Jakie pozostałe parametry mają znaczenie podczas podejmowania decyzji o wyborze kurtki? Poniżej kilka wskazówek które mogą okazać się cenne.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki na motocykl?

 

Kurtka skórzana czy tekstylna?

To zawsze pierwsza wątpliwość która powstaje podczas zakupu ubrania na motor. Kurtki skórzane coraz częściej wypierane są przez kurtki tekstylne. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym jest zapewne komfort termiczny. Współczesne kurtki tekstylne dają możliwość wypięcia ociepliny i membrany. To sprawia że kurtka bardzo płynnie dopasowuje się do bieżących warunków atmosferycznych. Tej możliwości nie mamy w kurtce skórzanej. Kurtka skórzana ma zresztą tą cechę że w upały jest w niej gorąco, jesienią zaś potrafi być sztywna i zimna. Jeżeli jednak masz chopera, power crusiera albo motocykl sportowy, dalej kurtka skórzana wiedzie prym. Dla osób uprawiających turystykę motocyklową, turystykę enduro, dla osób jeżdżących po mieście albo na maxiskuterze zdecydowanie najlepsza będzie kurtka tekstylna.

 

Membrana w kurtce motocyklowej.

Membrany na stałe zagościły w naszym ubiorze. Od lat stosowane są także w kurtkach motocyklowych. Czym tak naprawdę jest membrana? To bardzo sprytny rodzaj materiału który kompleksowo dba o nasz komfort termiczny. Jak wiadomo na motocyklu narażeni jesteśmy na szereg czynników atmosferycznych które mogą zmniejszać nasz komfort termiczny. Deszcz i wiatr to podstawowe z nich. Żeby się przed nimi chronić mogli byśmy wyizolować się choćby ceratą. Taki materiał powodował by jednak gromadzenie się na skórze pary wodnej która szybko zamieniała się w wodę, wydatnie zmniejszając nasz komfort. Tutaj z pomocą przychodzi membrana. Nie dość że izoluje nas od czynników zewnętrznych, to dzięki porom w niej zawartym pozwala na oddychanie i usuwanie poza nią nagromadzonej pary wodnej. Różne membrany mają różną przepuszczalność i odporność na słup wody. Co istotne, w oferowanych przez nas kurtkach seca znajdziecie membrany czołowych producentów gwarantujące najlepsze właściwości termiczne.

 

Kurtka dwuwarstwowa i kurtka trójwarstwowa.

Kurtki tekstylne dzielimy obecnie na dwuwarstwowe i trójwarstwowe. Paradoksalnie ilość warstw użytych w obu tych rodzajach kurtek jest taka sama. Pierwsza z nich ma jednak na stałe połączoną zewnętrzną warstwę z membraną w kurtce takiej można wypiąć tylko ocieplinę, membrana pozostaje zaś integralnym elementem kurtki. Bardziej zaawansowaną i lepiej dającą dostosować się do zmiennej pogody kurtką jest kurtka składająca się z trzech warstw. Pierwsza to zawsze materiał odporny na przetarcia w którym mamy kieszenie i protektory, druga to membrana która izoluje nas od zimna, wiatru i wody, a trzecia to pikowana zazwyczaj ocieplina która sprawdza się gdy robi się naprawdę zimno. W tym rodzaju kurtki po wypięciu membrany i ociepliny mamy model typowo letni, po założeniu membrany kurtkę uniwersalną, zaś na wersję wiosenną i jesienną otrzymujemy zakładając ocieplinę.

 

Ochraniacze w kurtce motocyklowej

Oprócz materiału zewnętrznego który jest ciężko ścieralny każda kurtka motocyklowa ma ochraniacze na barkach, na łokciach i na plecach. Ochraniacze te montowane są w kieszeniach które pozwalają na ich wyjęcie, chociażby do prania. Obecnie stosowane rozwiązania pozwalają pochłaniać energię powstałą przy upadku. W kurtkach przez nas oferowanych znajdują się certyfikowane ochraniacze gwarantujące bezpieczeństwo. W najwyższych modelach znaleźć można protektory D3O i SasTec.

 

Rodzaje kurtek motocyklowych ze względu na przeznaczenie.

 

Kurtki turystyczne.

Zazwyczaj posiadają duże kieszenie. Są też luźniejsze od modelu sportowych. Wyróżnia je duży komfort, pełna regulacja mankietów i pasa, oraz masę rozwiązań zwiększających komfort i bezpieczeństwo podróży.

 

Kurtki Sportowe.

Krótkie, dobrze dopasowane z dużymi widocznymi protektorami. To cecha kurtek na motocykle sportowe. Producenci stawiają tutaj na bezpieczeństwo oraz na modne i dopasowane kroje.

 

Kurtki na Chopera.

To modele skórzane, ale również miłośnicy tekstyliów znajdą tutaj kilka ciekawych modeli. Zazwyczaj ascetyczne w formie w stonowanych kolorach są eleganckie i dobrze skrojone.

 

Kurtka na Enduro.

Obowiązkowo z membraną, czyli odporne na działanie wody. Trochę luźniejsze krojem pozwalają na większą swobodę ruchów w terenie. Uwielbianym przez użytkowników enduraków elementem jest też duża ilość kieszeni, zwłaszcza duża kieszeń z tyłu na dole pleców.

 

A jaką kurtkę motocyklową ty wybierzesz dla siebie?

 

Wybierając kurtkę powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej odpowiednie dopasowanie do naszej sylwetki. Nawet najlepsze kurtki nie spełnią twoich oczekiwać jeżeli będą za duże albo za małe. Podczas mierzenia warto zwrócić uwagę na plecy i rękawy. To bowiem na plecach najbardziej widać jak dany model dopasowany jest do twojej sylwetki. Rękawy zaś, zwłaszcza za krótkie to murowany brak komfortu. Na koniec jeszcze słowo o protektorach, zwłaszcza tych na łokciach. Co prawda protektory pod wpływem ciepła układają się do ciała, nie liczcie jednak na to że zapewnią odpowiednią ochronę jeżeli nie będą znajdować się w odpowiednich miejscach.

 

HOOLIGAN AIR BLACK HOOLIGAN AIR BLACK
Producent: SECA
Cena: 999,00 zł
zobacz więcej
Kurtka ARRAKIS II LADY BLACK Kurtka ARRAKIS II LADY BLACK
Producent: SECA
Cena: 899,00 zł
zobacz więcej
Kurtka ARRAKIS II LADY Titanium Kurtka ARRAKIS II LADY Titanium
Producent: SECA
Cena: 899,00 zł
sztuk
zobacz więcej
Kurtka Ocieplająca SECA WARM Kurtka Ocieplająca SECA WARM
Producent: SECA
Cena: 199,00 zł
zobacz więcej
Kurtka Seca AVATAR Kurtka Seca AVATAR
Producent: SECA
Cena: 699,00 zł
zobacz więcej
Kurtka Seca AVATAR Fluo Kurtka Seca AVATAR Fluo
Producent: SECA
Cena: 699,00 zł
zobacz więcej
Kurtka SECA Bonneville perforated Kurtka SECA Bonneville perforated
Producent: SECA
Cena: 1 199,00 zł
zobacz więcej
Kurtka SECA BONNEVILLE Skóra Kurtka SECA BONNEVILLE Skóra
Producent: SECA
Cena: 1 190,00 zł
sztuk
zobacz więcej
Kurtka Seca Hooligan Black Kurtka Seca Hooligan Black
Producent: SECA
Cena: 1 399,00 zł
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl